تفاوت رک اوت دور و رک معمولی

از متداول ترین اجزای شبکه های کامپیوتری رک ها هستند، رک ها در واقع چارچوب ها و محفظه های فلزی هستند، که اجزای مختلف شبکه های کامپیوتری از جمله سوئیچ، کابل ، کامپیوتر سرور و … را دل خود نگهداری می کنند، که با توجه به کاربردشان می توانند به صورت رک اوت دور باشند، یا رک معمولی.

تفاوت رک اوت دور و رک معمولی

معمولا شرکت ها، ارگان ها و مراکزی که دارای سرور شبکه و تجهیزات مربوط به آن هستند و فضای بیرونی را برای تعبیه سوئیچ ها و تجهیزات شبکه در نظر می گیرند باید محفظه ای برای محافظت از اجزا و تجهیزات شبکه در نظر بگیرند، اما این محفظه باید ویژگی های بخصوصی داشته باشد تا بتواند از تجهیزات شبکه که معمولا گران قیمت هم هستند، محافظت نماید، محفظه های نگهداری تجهیزات شبکه که رک نام دارد، عمدتا برای فضای های داخلی ساخته می شوند و در دسته رک های معمولی قرار می گیرند و در مقابل شرایط نامناسب آب و هوایی مقاومت خاصی ندارند، اما جنس بدنه رک های بیرونی یا به عبارتی رک های اوت دور (out door) به گونه ای ساخته شده است که بتواند در مقابل هر گونه شرایط نامناسب جبری از خود مقاومت نشان داده و به مرور زمان دچار فرسودگی، پوسیدگی و شکستگی نشود.

قابلیت های رک اوت دور

همان گونه ذکر شد، رک اوت دور دارای امتیازات زیادی نسبت به رک های معمولی از جمله مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد، مقاومت در برابر گرد و غبار، مقاومت در برابر ارتعاشات و نویز است که مختصرابه هر یک از آن می پردازیم:

مقامت در برابر اتعاش و نویز

برخی از مدل های رک های بیرونی با توجه به استانداردها و ویژگی های خاصی که در طراحی آنها در نظر گرفته شده است، می تواند در مکان های پرنویز مثلا در مسیر کابل های برق نصب شوند.

مقاومت در برابر گرد و غبار

همانطوری از رک های بیرونی انتظار می رود، باید در مقابل گرد و غبار نیاز خود مقاومت خوبی نشان دهد،  پشتیبانی از استاندارد مقاومت IP XY در رک اوت دورنشان دهنده میزان مقاومت آن در برابر رطوبت و گرد و غبار است .

این استاندارد ها شامل عبارت IPدر کنار یک عدد دو رقمی است که عدد X ، نشان دهنده مقاومت رک در برابر گرد و غبار بین صفرتا 6 متغیر است و عدد Y ، نشان دهنده مقاومت در برابر رطوبت و آب است و می تواند بین صفرتا 8 متغیر باشد . بدیهی است که هر چه این اعداد بزرگتر باشد ، میزان مقاومت رک بیرونی بیشترخواهد بود .

سایر امکانات و قابلیت ها

سایر قابلیت ها شامل امکان نصب روی دیوار را زیر سقف یا ایستاده رک ، قفل الکترونیکی ، پنل روشنایی ،فن خنک کننده و تهویه ، هیتر مناسب هنگام برودت هوا ، سینی داخلی ، پاور ماژول و … در رک اوت دورهمانند سایر رک ها تعبیه شده و در دسترس می باشد .

شرکت ها و نصب کننده های شبکه های کامپیوتری که قصد نصب رک های اوت دور در فضای آزاد را دارند، باید از مابین انواع مختلف رک های اوت دور ، به تناسب نیاز خودشان مدل رک بیرونی خود را انتخاب کنند، برای انتخاب و خرید مدل رک اوت دور مناسب خود می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

رک اوت دور 9 یونیت با عمق 60سانت

رک اوت دور 6 یونیت با عمق 45سانت

رک اوت دور 12 یونیت با عمق 60سانت

رک اوت دور 9 یونیتی با عمق 45سانت